Proč je bitcoin tak populární
Bitcoin - tady a teď
Bitcoin je tu s námi již přes jedenáct let. Přesto je stále většinou lidí nepochopen. Mnozí jej vnímají jako pomíjivý, či snad dokonce podvodný projekt. Velice pravděpodobně bude ale širší adopce Bitcoinu představovat jednu z nejzásadnějších změn v našem životě. Proč a jak Bitcoin vlastně vznikl, jak se těží, jak a kde jej koupit, jak bitcoin bezpečně držet a kde s ním platit? Na tyto a mnohé další otázky odpovídá náš článek.
Proč Bitcoin vznikl: Odluka peněz od státu
Bitcoin má daleko větší přesah, než si většina lidí uvědomuje. Bitcoin nelze pochopit během chvíle, ani po přečtení jednoho článku a ani po účasti na jedné kvalitní přednášce. Nejtrefnější označení je živý organismus, který žije svým vlastním životem. Vyvíjí se, přizpůsobuje, rozmnožuje a brání. Jiní ho popisují jako virus či trojského koně, který nezištně nabourává a opravuje to, co je na tomto světě špatně.
V minulosti vnímali mnozí Bitcoin jako platební prostředek - jakýsi lepší PayPal. S údivem pak sledovali, že lidé s Bitcoinem vlastně až tak moc neplatí, ale spíše jej hodlují (dlouhodobě drží). Skutečnost je totiž taková, že Bitcoin je daleko blíže plnohodnotným penězům, než pouhému platebnímu instrumentu. A protože fiat peníze již téměř ztratily funkci uchovatele hodnoty, je to právě Bitcoin, který tuto funkci světu navrací.
Kromě navrácení funkce úspor má Bitcoin potenciál zásadně proměnit i globální ekonomiku. Ta je totiž v posledních padesáti letech značně poznamenána existencí čistých fiat peněz - peněz bez návaznosti na zlato či jakoukoli jinou kotvu, která by krotila státní monetární politiku. Papírové peníze mají devastující následky: silné hospodářské cykly, obohacování finančního sektoru na úkor jiných sektorů, zkracování rozhodovacích horizontů, zadlužování států, firem i domácností. Chceme-li žít ve skutečně prosperující společnosti, potřebujeme tržní uspořádání - které vyžaduje i tržní peníze. A jedinými skutečně tržními penězi současnosti je Bitcoin.
Co je to Bitcoin?
Bitcoin je první a nejpoužívanější kryptoměna. Spuštěna byla dne 3. 1. 2009 programátorem (nebo skupinou programátorů) vystupujícím pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Bitcoin umožnuje provádět platby komukoli na světě - není zapotřebí žádný bankovní účet či registrace; pouze stažení některé z mnoha bitcoinových peněženek. Globální platby jsou umožněny s pomocí peer-to-peer technologie, která funguje bez jakéhokoli ústředního správce. Zpracování transakcí a emise (těžba) jsou prováděny kolektivně, právo zapisovat nové transakce vyhrává v průměru každých deset minut ten, kdo poskytne adekvátní důkaz o vynaložení dostatečného počítačového výkonu (tzv. proof-of-work). Transakce jsou zapisovány do decentralizované databáze blockchainu.
Tvůrce Bitcoinu Satoshi Nakamoto nevytvořil Bitcoin jen tak „od stolu“. V bitcoinovém whitepaperu odkazuje Satoshi na některé dřívější projekty, na jejichž technologických poznatcích stavěl. Jednalo se zejména o projekty vzešlé ze skupiny tzv. cypherpunks - hackerských aktivistů, kteří usilují o posílení svobody s pomocí technologií zlepšujících soukromí v digitálním prostředí. Satoshi konkrétně zmiňuje projekty Hashcash a b-money. Bitcoin je elegantním propojením několika technologických poznatků. Jedná se zejména o:
Kryptografický hash
hash je výsledkem matematické funkce, která z libovolně dlouhého textu či čísla vytvoří řetězec o fixní délce. Jedná se o jednostrannou matematickou funkci - hash je z textu či čísla jednoduché vytvořit, je však nemožné z hashe zpětně odvodit původní text či číslo (jiným způsobem, než zkoušením všech možností). Hash je dále velmi jednoduché ověřit. Vyzkoušejte si sami: ze slova bitcoin vždy vzejde hash 6b88c087247aa2f07ee1c5956b8e1a9f4c7f892a70e324f1bb3d161e05ca107b. Zde jsme využili hashovací funkci SHA-256, kterou využívá Bitcoin.
Proof-of-work
těžaři musí v rámci Bitcoinu poskytovat tzv. důkaz prací (proof-of-work). Důkaz dodávají ve formě hashe, který splňuje požadavek definovaný Bitcoinovým protokolem. Požadavkem je, aby byl hash co nejmenší, tj. v praxi aby měl na počátku určitý počet nul. Čím více nul, tím těžší je takový hash najít. To zajišťuje, že transakce do blockchainu zapisují pouze ti, kdo vynaložili dostatečnou energii (pro odrazení od motivace podvádět), a že bitcoinové bloky vznikají v průměru každých deset minut (pro předvídatelné uvolňování nových bitcoinů do oběhu).
Řetězení hashů
jednotlivé bitcoinové bloky na sebe navazují, skrze odkazování na hash předešlého bloku. Celý blockchain je tak řetězec na sebe navazujících bloků, od prvního Genesis bloku až do dnešního dne.
Páry kryptografických klíčů
základním identifikátorem v rámci Bitcoinu je tzv. privátní klíč. Jedná se o alfanumerický řetězec vygenerovaný kryptografickou funkcí. Z privátního klíče je možné vygenerovat veřejné klíče, z nichž je pak možné vygenerovat bitcoinovou adresu pro přijímání plateb. Utrácet bitcoiny na takto vygenerované adrese pak může jen a pouze odpovídající privátní klíč. Pro generování privátních klíčů využívá Bitcoin algoritmus ECDSA.
Peer-to-Peer
Označení počítačové sítě, ve které spolu na rovnocenné úrovni komunikují přímo softwaroví klienti, bez nutnosti prostředníka. V případě Bitcoinu je nejrozšířenějším softwarovým klientem Bitcoin Core.
Co je bitcoinový uzel?
Zajímá vás, jak a proč provozovat svůj vlastní bitcoinový uzel? Čtěte v našem článku Co to je Bitcoin full node? (ZÁKLADY BITCOINU).
KDY KOUPIT NEBO PRODAT?